top of page
Szukaj

Fakty i mity o dezynfekcji ran: Od prawdy do świadomej opieki

  • Zdjęcie autora: Admin
    Admin
  • 7 gru 2023
  • 5 minut(y) czytania

Rany i oparzenia to problemy, które każdy z nas może napotkać na co dzień. Często mamy podstawową wiedzę w tym zakresie i umiemy sobie radzić z łatwiejszymi przypadkami. Jednak w przypadku bardziej rozległych ran i oparzeń krążą różne mity, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Warto rozróżnić fakty od mitów, ponieważ niektóre z nich mogą być niebezpieczne i stanowić tym samym zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia. Poniżej znajdują się najczęściej powtarzane mity oraz rzeczywiste fakty dotyczące postępowania z ranami.


Czy woda utleniona rzeczywiście odkaża?


Substancja potocznie nazywana “wodą utlenioną” to w rzeczywistości 3-procentowy roztwór nadtlenku wodoru (Hydrogenii peroxidum 3%) w wodzie. Jest ona powszechnie uznawana za środek odkażający. Nadtlenek wodoru zawarty w wodzie utlenionej posiada silne właściwości utleniające, co pozwala mu na reakcję z białkami oraz składnikami błon komórkowych. To właśnie te reakcje powodują uszkodzenia tych struktur, co sprawia, że woda utleniona jest efektywnym środkiem odkażającym.

Chociaż woda utleniona zawiera nadtlenek wodoru i może wydawać się ona dość dobrym środkiem do przemywania i dezynfekowania ran, to jednak w nowoczesnej medycynie nie zawsze jest rekomendowana. Istnieje kilka powodów, dla których nie zawsze jest najlepszym wyborem:

  • Słabe właściwości bakteriobójcze: Woda utleniona ma ograniczone właściwości bakteriobójcze, co oznacza, że może nie poradzić sobie z ewentualnymi infekcjami szczególnie tych poważniejszych ran,

  • Brak selektywności: Nadtlenek wodoru działa nie selektywnie, co oznacza, że może uszkadzać zarówno szkodliwe mikroorganizmy, jak i zdrowe komórki, które są ważne dla procesu gojenia rany,

W związku z tym woda utleniona nie zawsze powinna być pierwszym wyborem w odkażaniu ran. A najlepiej stosować ją tylko do odkażania drobnych ran powierzchniowych lub otarć.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że pieczenie towarzyszące bardzo często przy użyciu wody utlenionej i jej kontakcie z raną - nie jest oznaką tego, że preparat działa. Jest to raczej objaw podrażnienia zranionej tkanki, do jakiego dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z roztworem nadtlenku wodoru.


Czy organizm sam powinien poradzić sobie w walce z zarazkami i bakteriami?

Układ odpornościowy zdrowego człowieka jest w stanie zwalczyć większość bakterii i wirusów, o ile naturalna bariera obronna organizmu, czyli skóra, nie została naruszona.

Jednak gdy dochodzi do uszkodzenia skóry, na przykład w wyniku rany, ta naturalna ochrona zostaje przerwana, co stwarza możliwość dla infekcji. Dlatego jednym z fundamentalnych kroków w leczeniu ran jest ich dezynfekcja, czyli przemywanie środkiem antyseptycznym w celu zdezynfekowania powierzchni rany i eliminacji ryzyka rozwoju infekcji.

Rivanol - “starodawny” antyseptyk

W Polsce często sięga się po tradycyjne antyseptyki, które cieszą się popularnością ze względu na swoją dostępność i niską cenę. Jednakże, warto zaznaczyć, że niektóre z tych środków są stosowane na podstawie przekazywanej z pokolenie na pokolenie wiedzy ludowej, a nie wyników badań mikrobiologicznych. Rivanol nadal przez wiele osób jest stosowany na rany i otarcia, natomiast według wielu badaczy - nie powinien on być wykorzystywany w ten sposób, gdyż posiada właściwości alergiczne, mutagenne a także cytotoksyczne.

Rany najlepiej przemywać jodyną lub alkoholem - prawda czy fałsz?

Do oczyszczania ran nie należy stosować preparatów z alkoholem, a także z jodyną, gdyż powodują one nadmierne wysuszenie rany i utrudniają jej gojenie. Do dezynfekcji rany warto używać sprawdzonych i rekomendowanych środków do tego stworzonych. W ciągu ostatnich lat jednym z najmocniej rekomendowanych środków do odkażania ran jest oktenidyna - zawarta, m.in. w antyseptyku - Octenisept. Jak często zmieniać opatrunek?

Zdecydowanie zbyt częsta zmiana opatrunków może być drażniąca dla nowych, delikatnych tkanek i zakłócać procesy naprawcze, co może spowalniać w ostatecznym rozrachunku proces gojenia ran.

W przypadku ran o niskim stopniu nasilenia, w których nie ma obfitego wydzielania, opatrunki można zmieniać rzadko, nawet co 3-4 dni. Jednak w przypadku ran z dużym wydzielaniem, zaleca się częstsze zmiany opatrunków, nawet co 1-2 dni. W sytuacjach, które budzą nasze wątpliwości lub wymagają specjalistycznej uwagi, zawsze warto skontaktować się z lekarzem w celu dostosowania odpowiedniego schematu leczenia.

Każda nawet najmniejsza rana wymaga odkażenia - fakt czy mit?

Odpowiednie oczyszczenie i dezynfekcja rany może przyspieszyć proces gojenia. Poprzez dezynfekcję rany można zapobiec lub ograniczyć ryzyko rozwoju zakażenia. Dlatego nawet w przypadku niewielkich skaleczeń takie działania mogą przynosić korzyści i przyspieszać proces gojenia.

Najczęściej zadawane pytania na temat środków do dezynfekcji (FAQ)


Odkażanie ran - czym prawidłowo dezynfekować rany?

Tak jak wspomniano wyżej, woda utleniona i spirytus salicylowy nie do końca są najlepszym środkiem do dezynfekcji ran. Na rynku medycznym dostępne są natomiast zaawansowane preparaty do tego przystosowane. W przeciwieństwie do tradycyjnych środków, takie produkty są bezpieczne dla zdrowych komórek i nie tylko oczyszczają ranę, ale także wspomagają proces jej gojenia. Specjaliści zalecają więc stosowanie antyseptyków opartych na oktenidynie, takich jak np. żel do ran Octenilin lub płyn do płukania i odkażania ran Microdacyn. Te produkty dezynfekują ranę, jednocześnie tworząc odpowiednie, wilgotne środowisko, które jest niezbędne do prawidłowego procesu gojenia się rany.


Czym odkazić ranę domowymi sposobami?

W momencie, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznych produktów do dezynfekcji ran, warto oczyścić uszkodzone miejsce pod bieżącą wodą. Dodatkowo, jeżeli posiadamy w domowym zaciszu roztwór soli fizjologicznej - tym lepiej dla nas. Tej substancji również można użyć do przepłukania rany. Pod żadnym pozorem nie należy używać w takich sytuacjach preparatów na bazie alkoholu - gdyż mogą one podrażnić uszkodzone miejsce.


Czy dezynfekcja ran boli?


Dezynfekcja ran to kluczowy krok w procesie gojenia się skaleczeń, otarć i ran. Choć może być nieco nieprzyjemna, nie powinna być ona bolesna. Dezynfekcja ma na celu usunięcie bakterii, wirusów i innych czynników zakaźnych, które mogą spowolnić proces gojenia rany i w późniejszym etapie prowadzić do infekcji.

Istnieje wiele dostępnych środków do dezynfekcji ran, takich jak profesjonalne płyny antyseptyczne, woda utleniona lub też sól fizjologiczna. Wybór zależy od rodzaju rany i indywidualnej wrażliwości pacjenta, a także dostępności tego co w danej chwili ma pod ręką. Warto wspomnieć, iż płyn antyseptyczny może powodować lekkie mrowienie lub pieczenie, ale zwykle nie jest to nieznośne. W tym przypadku najmocniej reagować może z naszą skórą często stosowany w domostwach spirytus. Według wielu badań, nie jest on dobrą substancją w przypadku dezynfekcji ran, gdyż mocno podrażnia on już osłabione tkanki.


Co zrobić, jeśli rana nie goi się poprawnie?

Na wstępie, warto wspomnieć, że gojenie się rany to skomplikowany proces, składający się z kilku etapów. Angażuje on również wiele komórek naszego organizmu. Dlatego też, jeśli rana nie goi się prawidłowo, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby przyspieszyć proces gojenia i tym samym zapobiec dalszym powikłaniom. Jeśli rana jest głęboka, szeroka lub objawia się bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem lub ropieniem - niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. Może w tym przypadku być konieczne przepisanie antybiotyków lub innych leków.


Czy istnieją sytuacje, w których dezynfekcja ran jest niewskazana?

Tak, jak najbardziej istnieją sytuacje, w których dezynfekcja ran może być niewskazana lub nawet szkodliwa. Warto zrozumieć, kiedy unikać tej procedury, aby nie pogorszyć stanu pacjenta.

Pierwszym przypadkiem, w którym dezynfekcja nie jest wskazana - są rany chemiczne (spowodowane poparzeniem chemicznym). W przypadku kontaktu z substancjami chemicznymi, dezynfekcja może nasilić reakcję chemiczną lub uszkodzić tkanki. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednie postępowanie.

Dodatkowo, niektóre osoby mogą być uczulone lub nadwrażliwe na wybrane środki dezynfekcyjne, co może prowadzić do reakcji alergicznych. Dlatego też, zawsze warto uważnie czytać etykiety produktów i unikać substancji, na które użytkownik może być uczulony.


Pamiętaj! W przypadku wątpliwości lub trudności w ocenie, warto skonsultować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie decyzje dotyczące opieki nad ranami.

MTS International Group - Ochrona zdrowia to nasza misja, a Państwa bezpieczeństwo to nasz priorytet.


 
 
 

Comments


ZNAJDZIESZ NAS NA:

  • Instagram
  • Facebook
  • TikTok

©2023 wykonanie MTS International SKLEP. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page